Atopowe zapalenie skóry – jak sobie pomóc

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych, dotykającą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzuje się ona przewlekłym przebiegiem oraz nawracającymi objawami, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów. W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej o tej dolegliwości oraz sposobach na jej łagodzenie.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba alergiczna charakteryzująca się suchą i swędzącą skórą. Najczęściej występuje u osób ze skłonnością do alergii lub astmy oskrzelowej w rodzinnej historii medycznej.

Pierwsze objawy AZS mogą pojawić się już w niemowlęctwie – typowo są to zmiany rumieniowo-grudkowe na twarzy, szyi czy kończynach górnych. U starszych dzieci i dorosłych często obserwuje się wypryski na kolanach, łokciach czy dłoniach.

Jak sobie pomóc przy atopowym zapaleniu skóry?

Niestety nie ma lekarstwa pozwalającego całkowicie wyleczyć AZS. Jednak istnieją różne metody radzenia sobie z jego objawami:

1. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry

Najważniejszym elementem w leczeniu AZS jest codzienna, systematyczna pielęgnacja skóry. Należy unikać mydeł i innych kosmetyków zawierających substancje drażniące oraz wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

2. Unikanie czynników nasilających objawy

Często u pacjentów z AZS występują reakcje na różnego rodzaju alergeny – mogą to być np. pyłki roślin, sierść zwierząt czy kurz domowy. Warto więc starać się ograniczać kontakt z tymi czynnikami lub stosować środki ochronne (np. maseczkę przeciwpyłkową).

Jakie są sposoby farmakologicznego leczenia atopowego zapalenia skóry?

Poza wspomnianymi metodami niefarmakologicznymi istnieją również preparaty do stosowania miejscowego oraz doustne:

Kremy i maści kortykosteroidowe

Służą one głównie do łagodzenia stanu zapalnego i swędzenia skóry w okresach nasilenia choroby.

Zakończenie

Atopowe zapalenie skóry może znacznie utrudniać codzienne życie, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu można zminimalizować jego objawy. Pamiętajmy również o regularnych wizytach u dermatologa oraz unikaniu czynników nasilających dolegliwości. W przypadku wystąpienia silniejszych objawów warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego schematu farmakologicznego leczenia.