Kac – jak się przed nim bronić

Kac – jak się przed nim bronić

Każdy z nas pewnie miał już okazję doświadczyć nieprzyjemnego stanu, który nazywamy kacem. Jest to efekt spożycia nadmiernych ilości alkoholu, który objawia się bólem głowy, nudnościami i ogólnym osłabieniem organizmu. Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby na uniknięcie tego przykrego uczucia lub przynajmniej złagodzenie jego skutków.

Przyczyny powstawania kaca

Aby móc skutecznie walczyć z czymkolwiek, warto najpierw poznać jego źródła. Tak samo jest w przypadku kaca – aby go uniknąć lub zmniejszyć jego negatywny wpływ na nasze samopoczucie musimy dowiedzieć się co owo uczucie wywołuje.

Najważniejszą przyczyną powstawania kaca jest oczywiście nadmierna konsumpcja alkoholu. Nasz organizm potrzebuje czasu na rozłożenie etanolu zawartego w napojach wyskokowych i usunięcie go z krwiobiegu przez wątrobę oraz nerki. Im więcej pijemy tym dłużej trwa ten proces i większa szansa na wystąpienie nieprzyjemnych objawów.

Innym ważnym aspektem są również dodatki znajdujące się w alkoholu, takie jak konserwanty czy barwniki. Mogą one dodatkowo obciążać nasz organizm i przyczyniać się do powstawania kaca.

Jak uniknąć kaca?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest oczywiście ograniczenie ilości spożywanego alkoholu lub całkowite jego odstawienie. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z przyjemności picia, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Po pierwsze – pijmy odpowiedzialnie i umiarkowanie. Nie musimy pić wszystkiego co nam podadzą tylko dlatego, że jest to darmowe lub dostępne. Warto wybierać napoje wysokiej jakości oraz kontrolować swoją ilość spożycia.

Kolejnym ważnym aspektem jest dbanie o nawodnienie organizmu przed i po spożyciu alkoholu. Pijmy dużo wody przez cały dzień a także między kolejnymi drinkami aby zapewnić sobie odpowiednie nawilżenie ciała.

Wreszcie, jedzeniem można również wpłynąć na zmniejszenie skutków nadmiernego picia. Tłuste posiłki mogą spowolnić proces absorpcji etanolu przez żołądek dzięki czemu mamy więcej czasu na rozłożenie go przez wątrobę.

Co robić gdy już pojawi się kac?

Jeśli niestety nie udało nam się uniknąć kaca, warto wiedzieć jak sobie z nim radzić. Przede wszystkim pamiętajmy o nawodnieniu – pijmy dużo wody aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Kolejnym sposobem na złagodzenie objawów jest spożycie lekkiego posiłku zawierającego białko i witaminy. Mogą to być np. jajka lub kanapki z warzywami.

Warto również zadbać o odpoczynek i relaks po ciężkiej nocy picia alkoholu. Odpowiednia ilość snu oraz spokojna atmosfera mogą pomóc nam poczuć się lepiej.

Podsumowanie

Jak widzimy, istnieją skuteczne sposoby na walkę z kacem lub przynajmniej zmniejszenie jego negatywnych skutków dla naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedzialne podejście do picia alkoholu oraz umiar w jego spożywaniu.

Jeśli mimo wszystko pojawi się kac, nie panikujmy – wystarczy kilka prostych działań aby szybko wrócić do formy i cieszyć się kolejnymi imprezowymi wieczorami bez przykrych konsekwencji.