Popękane pięty – jak je pielęgnować

Popękane pięty to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie tylko jest on nieestetyczny, ale także może powodować dyskomfort i ból podczas chodzenia. Dlatego ważne jest odpowiednie pielęgnowanie stóp, aby uniknąć popękanych pięt oraz złagodzić już istniejące zmiany skórne.

Przyczyny popękanych pięt

Istnieje wiele czynników wpływających na pojawienie się pęknięć na stopach. Jednym z najważniejszych jest niewłaściwe nawilżenie skóry stóp. Jeśli nasze stopy są suche i szorstkie, łatwiej ulegają uszkodzeniom w postaci pęknięć.

Kolejną przyczyną mogą być choroby dermatologiczne takie jak atopowe zapalenie skóry czy egzema. W przypadku tych schorzeń konieczna jest konsultacja lekarska oraz stosowanie specjalistycznego leczenia.

Ponadto często winowajcami popękanych pięt są również niewygodne buty lub noszenie ich bezpośrednio na bosaka przez dłuższy czas. Nacisk wywierany przez obuwie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i jej pęknięcia.

Jak dbać o swoje stopy?

Aby uniknąć problemu z popękanymi piętami, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry stóp. Przede wszystkim warto stosować kremy i balsamy do pielęgnacji stóp, które zawierają w swoim składzie substancje nawilżające oraz łagodzące podrażnienia.

Regularne wykonywanie peelingu również pomoże pozbyć się martwego naskórka i zapobiec powstawaniu pęknięć na stopach. Można używać gotowych produktów dostępnych w drogeriach lub przygotować domowy peeling z cukru i oliwy z oliwek.

Kolejnym ważnym elementem jest noszenie wygodnego obuwia wykonanego z naturalnych materiałów. Unikajmy butów ze sztucznej skóry czy gumy, ponieważ nie przepuszczają one powietrza i mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się stóp oraz wysuszenia skóry.

Jak leczyć już istniejące zmiany?

Jeśli mimo naszych starani problem popękanych pięt wystąpił, konieczne jest jego leczenie. W przypadku mniejszych uszkodzeń można stosować specjalistyczne plastry lub maści regenerujące warstwę lipidową skóry.

Dla bardziej zaawansowanych zmian najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa lub kosmetologa zajmujących się pielęgnacją stóp. Specjaliści będą w stanie odpowiednio ocenić stan skóry i zaproponować najlepsze metody leczenia.

W przypadku bardzo głębokich pęknięć, konieczne może być wykonanie zabiegów medycznych takich jak dermabrazja czy laseroterapia. Warto jednak pamiętać, żeby nie bagatelizować problemu i zawsze konsultować się ze specjalistą przed przystąpieniem do samodzielnego leczenia.

Pielęgnacja popękanych pięt – podsumowanie

Aby uniknąć problemu z popękaniem pięt oraz złagodzić już istniejące zmiany skórne, należy zadbać o regularną pielęgnację naszych stóp. Stosując odpowiednie kosmetyki nawilżające oraz wygodne obuwie wykonane z naturalnych materiałów możemy uchronić się przed dyskomfortem i bólem spowodowanym przez suche i szorstkie pięty.

Jednak jeśli mimo wszystko pojawią się problemy związane z popękaniem naskórka na stopach, warto niezwłocznie podjąć działania mające na celu ich usunięcie lub złagodzenie objawów. Pamiętajmy również o systematycznym wykonywaniu peelingu oraz stosowaniu odżywczych kremów do codziennej piel