Zapalenie oskrzeli – objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli jest jednym z najczęstszych schorzeń układu oddechowego, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, czyli dróg oddechowych prowadzących do płuc. Chociaż może wydawać się niewinnym problemem, nieleczona infekcja może doprowadzić do poważnych komplikacji. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach oraz sposobach leczenia zapalenia oskrzeli.

Objawy zapalenia oskrzeli

Najważniejszym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel – suchy lub mokry. Może być on szczególnie dokuczliwy w nocy lub po przebudzeniu rano. Towarzyszyć mu mogą także inne symptomy takie jak duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu.

Ponadto pacjenci często skarżą się na ból gardła oraz zmęczenie organizmu. Mogą występować również gorączka i dreszcze.

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli objawy są silniejsze i nasilają się szybko – temperatura ciała wzrasta nawet do 39 stopni Celsjusza, a kaszel staje się bardzo uciążliwy.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku łagodnych objawów zapalenia oskrzeli, leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwkaszlowych oraz rozrzedzających wydzielinę. W celu zmniejszenia bólu gardła i złagodzenia kaszlu można również sięgnąć po syropy ziołowe lub pastylki do ssania.

Jeśli jednak infekcja jest silna i towarzyszą jej wysoka gorączka oraz duszność, konieczne może być przyjmowanie antybiotyków. Należy pamiętać o dokładnym wykonaniu całego przebiegu terapii – przerwanie kuracji może doprowadzić do nawrotu choroby.

Ponadto ważną rolę w leczeniu zapalenia oskrzeli odgrywa odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, unikanie dymu tytoniowego oraz regularne spożywanie dużej ilości płynów (woda mineralna niegazowana, herbaty ziołowe).

Leczenie domowe

Aby szybciej pozbyć się infekcji i złagodzić uciążliwe symptomy zapalenia oskrzeli warto zadbać o odpoczynek. Organizm potrzebuje czasu na walkę z wirusami czy bakteriami, dlatego należy ograniczyć aktywność fizyczną i skupić się na regeneracji organizmu.

Dobrze sprawdzą się także inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych (np. eukaliptusowego). Dzięki nim udrożnią się drogi oddechowe, a wydzielina zostanie rozrzedzona.

Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – picie dużej ilości płynów pozwoli na szybsze pozbycie się toksyn i wspomoże układ odpornościowy w walce z infekcją.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli objawy zapalenia oskrzeli utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie lub nasilają się pomimo stosowania domowych sposobów leczenia, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. W przypadku występowania duszności oraz silnego bólu w klatce piersiowej niezbędna może być hospitalizacja pacjenta.

Ponadto warto pamiętać o profilaktyce – unikaj kontaktu ze źródłem infekcji (osoby chore na przeziębienie czy grypę), dbaj o higienę rąk oraz regularnie przewietrzaj mieszkanie.

Zakończenie

Zapalenie oskrzeli jest schorzeniem, które może dotknąć każdego z nas. Ważne jest jednak szybkie reagowanie i właściwe postępowanie w celu uniknięcia poważniejszych komplikacji. Pamiętajmy o odpowiednim odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz stosowaniu leków zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku utrzymujących się objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Dbając o swoje zdrowie i przestrzegając prostych zasad profilaktyki możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały rok.