Sprawdź jak właściwie zamontować drzwi i ościeżnice do swojego pokoju

Poprzednim razem zachęcaliśmy Państwa na wymianę ościeżnicy przy jednoczesnym wstawianiu nowych drzwi. Przekażemy Państwu kilka informacji, na ten temat. Na początku należy pamiętać, aby po uprzednim wmontowaniu ościeżnicy w ścianę, stabilizować ją drewnianymi klinami. Istnieję kilka sposobów, jak zamontować ościeżnicę w ścianę. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pianki poliuretanowej, ale zdecydowanie pewniej jest zamontować ościeżnicę za pomocą kołków. Powstałe szczeliny, na skutek montażu należy wypełnić za pomocą pianki montażowej do stolarki. Uwaga, gdy będą Państwo wypełniali puste przestrzenie pianką, powinno się zachować rozwagę a także, nie należy jej nakładać w zbyt dużej ilości, ponieważ przy schnięciu pianki, może ona rozepchnąć wolne pola i tym samym zniekształcić ościeżnicę. Gdy piana już odpowiednio zaschnie, wtenczas można przejść do następnego kroku. Pomiędzy szczeliną a ościeżnicą zawsze powstają wolne odstępy, idealnym sposobem na ich zakrycie są listwy maskujące, które umieszcza się za pomocą kleju. Tak oto przygotowaną ościeżnicę, należy wykończyć silikonem w odcieniu drzwi. Jeżeli już jest dokładnie przygotowana ościeżnica, wówczas można zastanowić się nad doborem rodzaju drzwi wewnętrznych.

Bowiem, drzwi można otwierać na wiele sposobów, i tak na przykład wyróżnia się drzwi lewostronne, prawostronne, otwierane do wewnątrz, bądź na zewnątrz, w ścianie lub po ścianie. Wszystko jest uzależnione od tego, czy jest się leworęcznym, albo praworęcznym. Aczkolwiek, do niewielkich wnętrz zaleca się montować drzwi chowane w ścianie, jednak ażeby taki rodzaj drzwi zamontować to trzeba uprzednio wcześniej ująć je w projekcie mieszkania, natomiast sam system naścienny można przygotować później. Tak więc, model drzwi wewnętrznych jest uzależniony od tego, jakie jest wnętrze, a także, w jaki sposób są ustawione meble. Na dzień obecny proponuje się montaż systemów przesuwnych, ich niezaprzeczalną korzyścią jest oszczędność miejsca, gdyż nie wymagają one odpowiedniego promienia do otwarcia, tak jak jest to w przypadku drzwi uchylnych. Jednak, aby je zamontować, należy pamiętać, aby zachować puste miejsce na ścianie, po jakiej będą prowadzone drzwi.

Jeżeli nie będą mogli Państwo skorzystać z tego rodzaju drzwi wewnętrznych, wówczas istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, są nimi drzwi harmonijkowe inaczej zwane drzwiami łamanymi, często używane w wejściu do kuchni.