Angina ropna – objawy u dzieci

Angina ropna jest jedną z najczęstszych chorób, które dotykają dzieci. Jest to stan zapalny gardła wywołany przez bakterie lub wirusy. Objawy anginy ropnej są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Pierwszym objawem anginy u dziecka może być ból gardła, który nasila się przy połykaniu śliny lub pokarmów. Dziecko może również skarżyć się na uczucie suchości w ustach oraz trudności w przełykaniu. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także nudności i wymioty.

Kolejnym istotnym objawem jest gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Może ona utrzymywać się nawet przez kilka dni i często towarzyszy jej ogólne osłabienie organizmu oraz brak apetytu u dziecka.

Wraz z postępem choroby dochodzi do zmian na migdałkach – stają się one obrzęknięte, czerwone i pokryte żółtym nalotem lub krostami. Mogą też występować bolesne pęcherzyki na języku czy podniebieniu.

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko może mieć inne objawy anginy ropnej – niektórzy maluchowie mogą odczuwać silniejsze bóle głowy czy mięśniowe a inni zaobserwować powiększone węzły chłonne na szyi.

Przebieg choroby

Angina ropna jest bardzo zakaźną chorobą, dlatego ważne jest unikanie kontaktu z osobami chore lub nosicielami bakterii. W przypadku wystąpienia objawów anginy u dziecka należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Po dokładnym badaniu gardła i migdałków oraz wykonaniu wymazu do badań laboratoryjnych, lekarz może postawić diagnozę i przepisać odpowiednie leki. Najczęściej są to antybiotyki o szerokim spektrum działania, które zwalczają zarówno bakterie Gram-dodatnie (Streptococcus pyogenes), jak i Gram-ujemne (Haemophilus influenzae).

Ważne jest również zapewnienie dziecku odpoczynku oraz nawadniania organizmu – podczas gorączki dochodzi bowiem do utraty płynów przez potliwość. Dziecko powinno pić dużo wody oraz soki owocowe bez dodatku cukru.

Zapobieganie anginie ropnej

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na anginę u dzieci warto pamiętać o kilku prostych zasadach higienicznych:

– częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem,

– unikanie kontaktu ze śliną osób chorych,

– unikanie współdzielenia sztućców, kubków czy ręczników z osobami chorymi,

– regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Zakończenie

Angina ropna jest chorobą bardzo uciążliwą dla dzieci, jednak dzięki szybkiej diagnozie i właściwej terapii można skutecznie ją zwalczyć. Ważne jest również zapewnienie dziecku odpoczynku oraz nawadniania organizmu podczas leczenia.

Pamiętajmy także o profilaktyce – dbając o higienę i unikając kontaktu z osobami chorymi możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na anginę u naszych pociech. W przypadku wystąpienia objawów niezwłocznie udajmy się do lekarza, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Dzięki temu będziemy mogli szybko przywrócić zdrowie naszemu dziecku i zapewnić mu komfortowe funkcjonowanie bez bólu gardła.