Zapalenie spojówek – jak je leczyć

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu, która może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. Jest to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną stronę powiek. W większości przypadków nie jest ono groźne dla zdrowia, jednakże może być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na jakość życia.

Objawy zapalenia spojówek są dość charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Najbardziej typowym objawem jest zaczerwienienie białka oka oraz obrzęk powiek. Możemy również doświadczać uczucia pieczenia lub swędzenia w okolicy oka, nadmiernego wydzielania łez oraz światłowstrętu. Czasami mogą pojawić się także ropne wydzieliny lub skorupki przy nasadach rzęs.

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia zapalenia spojówek, a jedną z najpowszechniejszych jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Choroba ta często pojawia się również w wyniku alergii (np. pyleniu roślin), podrażnienia spowodowanego przez dym papierosowy czy też kontakt ze sztucznymi substancjami chemicznymi (np. chlor). Niektórzy pacjenci mogą być również predysponowani do zapalenia spojówek ze względu na osłabiony układ odpornościowy lub przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczenie zapalenia spojówek zależy od jego rodzaju oraz nasilenia objawów. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczna jest antybiotykoterapia w postaci kropli lub maści ocznych. Natomiast przy infekcjach wirusowych leki te nie są skuteczne i stosuje się jedynie środki łagodzące objawy (np. sztuczne łzy). Jeśli zaś przyczyną stanu zapalnego jest alergia, należy unikać kontaktu z substancją uczulającą oraz stosować preparaty zmniejszające obrzęk i swędzenie.

W celu złagodzenia dyskomfortu spowodowanego przez zapalenie spojówek można wykorzystać kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest kompres ciepły – wystarczy namoczyć czyste ręczniki w letniej wodzie i przyłożyć je na zamknięte oczy przez około 10-15 minut. Możemy także używać chłodu – np. kostkę lodu zawiniętą w ręcznik nakładamy delikatnie na powiekę przez kilka minut.

Aby uchronić się przed zachorowaniem na zapalenie spojówek warto pamiętać o kilku prostych zasadach higieny. Przede wszystkim należy unikać dotykania oczu brudnymi rękoma oraz współdzielenia kosmetyków do makijażu czy też akcesoriów takich jak np. okulary przeciwsłoneczne. Ważne jest również regularne mycie twarzy i dokładna pielęgnacja powiek.

Podsumowując, zapalenie spojówek może być uciążliwym schorzeniem, jednakże w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. W celu szybkiego powrotu do pełni sił warto skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie działania terapeutyczne dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.